Konferencja Zatroskani XXI 2022

Konferencja Zatroskani XXI 2022

Depresja, izolacja, niepewność jutra, inwazja ekranów w życie dzieci i nastolatków to
najważniejsze problemy dotykające polskich nastolatków.
 
W wielu szkołach widać dezintegrację relacji rówieśniczych, większą drażliwość, konflikty, obniżenie wyników nauczania, problemy z koncentracją uwagi, efektywną nauką, wzrost zachowań ryzykownych .
 
By wyjść tym wyzwaniom naprzeciw, w marcu 2022 r zorganizowaliśmy II Konferencję online „Zatroskani XXI – konferencja o zdrowiu psychicznym polskich nastolatków.”

dr Victoria Dunckley

23 marca 2022 r
 
Naszym głównym gościem i prelegentem była lek. med. dr Victoria Dunckley, psychiatra dziecięcy, osoba od lat pomagająca dzieciom i młodzieży przebodźcowionym elektroniką, autorka książki (premiera podczas konferencji) „Odnowa – wymieć śmieci z mózgów dzieci” pokazującej jak w praktyce pomóc dzieciom i nastolatkom cierpiącym wskutek Zespołu Stresu Elektronicznego – a w chwili obecnej problem dotyczy większości polskiej młodzieży.
 
Do udziału w konferencji zaprosiliśmy specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego by wspólnie nie tylko przeanalizować obecną sytuację, ale przede wszystkim dać sobie siłę, nadzieję i konkretne narzędzia.
 
Konferencja adresowana była do osób pracujących z młodzieżą oraz do każdego, komu dobro nastolatków leży na SERCU.
 
Pierwszy panel: „Psychika nastolatka w 2022”
W tym panelu omówiliśmy najważniejsze problemy, które udało się zdiagnozować, zarówno jeśli chodzi o nastolatków (badania FEZiP) studentów (badania UMSC) oraz dzieci. Zaprezentowaliśmy też rekomendacje dotyczące dostępnych działań pomocowych w szkole i poza nią.
 
Drugi panel „Propozycje na teraz i przyszłość” to konkretne propozycje pomocy młodzieży doświadczającej obniżonego samopoczucia, stanów depresyjnych, zaburzeń rozwojowych, koncentracji uwagi, zachowań ryzykownych. 
 
Program:
 
Panel „Psychika dzieci i nastolatków w 2022” 10.00- 12.15
 
Bogna Białecka – psycholog, Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii „Stan psychiczny polskich dzieci i nastolatków 2022 – wyniki badań i rekomendacje praktyczne pomocy.”
 
Dr Anna Bieganowska-Skóra, dr hab. Agnieszka Buczak – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej  „Dobrostan psychiczny studentów w pandemii – wyniki badań”.
 
Karolina Zienkiewicz- pedagog, neuroterapeuta – Eduweek „Zaburzenia rozwojowe u dzieci jako skutek wpływu technologii na nerw błędny – jak przeciwdziałać?”
 
Panel „Propozycje na teraz i przyszłość” 12.15 – 16.30
        
Magdalena Ossowska – psycholog, psychotraumatolog, „Stany depresyjne dzieci i młodzieży – jak rozpoznać? jak pomagać?”
 
Dr ks Józef Partyka, psycholog – Fundacja Auxilium „Prężność osobowa nauczyciela – klucz do sukcesu w efektywności wychowawczej – jak nauczyciel może zadbać o swój dobrostan psychiczny?”
 
prof Piotr Tryjanowski  – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu „Ornitoterapia jako remedium na Zespół Stresu Elektronicznego”
 
dr Victoria Dunckley lek med. – „O-dnowa – wyczyść śmieci z mózgów dzieci – jak pomagać młodzieży w dobie inwazji ekranów?” Wykład w języku angielskim, z napisami w języku polskim
 
16.00 – sesja pytań i odpowiedzi na żywo z dr Victorią Dunckley     

Zobacz zapis konferencji!

https://www.youtube.com/watch?v=HjwILeoxxs8


————————————- 
Słowo wstępne o badaniach – raport „Etat w sieci 3.0”.
 
Grudzień 2021 zaowocował kolejną edycją naszego badania stanu zdrowia psychicznego polskich nastolatków. Tym razem podeszliśmy do badania przede wszystkim pragmatycznie.
 
Celem badania było przede wszystkim zdiagnozowanie obszarów problemów zdrowia psychicznego dzieci w konkretnych szkołach – zwłaszcza pod kątem depresji i wypracowanie praktycznych rekomendacji dla tych szkół – jak działać by pomóc.
 
Czy po dwóch latach stresu, niepewności jak będzie wyglądała nauka w kolejnym tygodniu (zdalna, kwarantanny, izolacje) młodzież funkcjonuje lepiej, czy gorzej? Czy przystosowali się, czy poddali?
 
W badaniu wzięło udział 39 szkół z całej Polski, łącznie ponad 5000 uczniów.
 
Najważniejsze dane – 5% uczniów cierpi na depresję, kolejne 34% ma nastroje depresyjne wymagające pomocy. Smutek, przygnębienie, zamartwianie się o przyszłość, poczucie winy, zaburzenia snu, rozdrażnienie – to powszechne doświadczenie młodych Polaków. Jednocześnie spędzają oni regularnie większość dnia przed ekranami, a niewielu z nich ma ustalone z rodzicami jakiekolwiek zasady zachowań online.
 
Choć w spontanicznych wypowiedziach badanych słychać głownie wołanie o pomoc, pojawiają się głosy oskarżenia: ta ankieta jest bez sensu! Po co ją robicie? Przecież i tak nic nie zmienicie, nic nam nie pomożecie, dajcie spokój.
 
Ponieważ jesteśmy innego zdania – działamy!
Jako dorośli jesteśmy w stanie pomóc dzieciom i młodzieży.
Właśnie dlatego zgromadziliśmy praktyków, którzy podzielą się dobrymi pomysłami, możliwymi do wdrożenia w każdej szkole.