Proces certyfikacji FEZiP
Trenerzy aspiranci, pragnący prowadzić warsztaty w ramach współpracy z Fundacją zobowiązani są przejść proces certyfikacji.
Po rozmowie kwalifikacyjnej, kandydat na trenera FEZiP zobowiązany jest wziąć udział w Kompasie Kariery (c), pozwalającym ostatecznie zweryfikować kwalifikacje.
Proces certyfikacji obejmuje 5 etapów:
- Uczestnictwo jako obserwator w co najmniej 3 realizacjach programu, któremu towarzyszy zapoznanie się z literaturą stanowiącą podstawę teoretyczną. Zakończone testem wiedzy.
- Uczestnictwo w szkoleniu „train the trainer”, obejmującym wiedzę i ćwiczenia z zakresu: metodyka, dynamika procesu grupowego, radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, umiejętności prezentacji i autoprezentacji oraz zapoznanie i identyfikacja z misją FEZiP.
- Współprowadzenie programu, w czasie którego jeden z certyfikowanych trenerów jest współprowadzącym, a drugi – superwizorem wypełniającym kartę obserwacji. Po zakończeniu szkolenia następuje ocena karty superwizji i sesja coachingowa trenera aspiranta.
- Samodzielne prowadzenie programu (chyba, że jak w wypadku PSJ zawsze są ko-trenerzy), podczas którego certyfikowany trener prowadzi superwizję i wypełnia kartę obserwacji. Po realizacji programu następuje ponowna sesja coachingowa oraz omówienie wyników superwizji. Jeśli ocena wypadła pozytywnie, trener aspirant uzyskuje certyfikację do samodzielnego prowadzenia programu.
- Trener obowiązany jest do corocznego, dwudniowego uczestnictwa w wewnętrznym szkoleniu doskonalącym umiejętności trenerskie. Każdy z trenerów otrzymuje listę książek/publikacji do przeczytania w ciągu roku oraz zobowiązuje się do uczestnictwa w conajmniej jednej konferencji/szkoleniu branżowym organizowanym przez podmiot zewnętrzny (np. Saferinternet). Zaświadczenie o uczestnictwie zostaje wpięte do teczki trenera.
Najnowsze komentarze